Spoľahlivé produkty a servis
        pre čistotu akejkoľvek prevádzky

Sušič versus papierové uteráky. Ktorý variant je hygienickejší?Hygiena. Čistota. Žiadne baktérie. Ako docieliť, že po umytí rúk nedostanú baktérie a vírusy šancu? Nesušiť vôbec alebo sušiť akýmkoľvek spôsobom? Mokrými rukami sa baktérie prenášajú oveľa rýchlejšie ako suchými. Práve z tohto dôvodu má sušenie rúk rovnakú prioritu ako ich umývanie. Čo je však pre hygienu lepšie? Papierové uteráky alebo elektrické sušiče? Dozviete sa z blogu.

Dôležitosť hygieny


„Až 80 % infekcií sa šíri neumytými rukami. Pôvodcovia ochorení sa totiž môžu nachádzať na bežne používaných predmetoch, ako sú napríklad držadlá vo verejnej hromadnej doprave, držadlá na nákupných košíkoch, tlačidlá zvončekov a výťahov, či vodovodné batérie. Mechanickým umývaním rúk pomocou mydla a vody odstraňujeme choroboplodné zárodky a tým obmedzujeme ich šírenie. Preto je hygiena rúk prvým predpokladom zabráneniu

infekčných ochorení,“ uviedol hlavný hygienik SR.

Elektrické sušiče rúk.

Sušiče rúk na toaletách sú veľkou témou najmä v týchto dňoch. Sú určené pre firmy, hotely, reštaurácie, školy, administratívne budovy.

 

Je to jednoduché. Ruky umiestnite pod sušič a senzor spustí prúd vzduchu. Čas dokonalého osušenia rúk je od 10 do 30 sekúnd. Tie nenáročnejšie to zvládnu za dlhší čas a potom sú také výkonné sušiče, že túto činnosť stihnú pohodlne pod 10 sekúnd. Jedným z rozhodujúcich faktorov je aj hlučnosť a teplota vzduchu pri jednotlivých sušičoch, ich výkon a prietok vzduchu.

 

Pre a proti

 

Aké sú však výhody a nevýhody elektrických sušičov v porovnaní s papierovými uterákmi? Vo všeobecnosti sú elektrické sušiče menej obľúbené, hoci sa s nimi stále stretávame. Silný tlak vzduchu rozptyľuje baktérie niekedy až dva metre od prístroja. Ďalšou nevýhodou sušičov je nutnosť prívodu 230V a vyššia počiatočná investícia do prístroja. Naopak výhodou sušičov je eliminácia papierového odpadu vznikajúceho použitím uterákov.

Papier a hygiena 

Papierové uteráky poskytujú mnohé výhody. Sú rôznej kvality a prevedenia, skladané aj v kotúčoch a uplatnia sa všade tam, kde sa očakáva na toaletách vyšší hygienický štandard.

Kompletnú ponuku uterákov nájdete na: https://www.lorika.sk/kategoria/11/papierove-uteraky

Podľa aktuálnych údajov hlavného hygienika Slovenskej republiky Jána Mikasa je dôkladná hygiena rúk účinná prevencia voči veľkej časti infekčných ochorení, vrátane COVID-19. V súčasnosti, keď celý svet bojuje s pandémiou koronavírusu, je mimoriadne dôležité, aby hygienu rúk dodržiaval každý a je odporúčané nahradiť elektrické sušiče rúk a papierovými jednorázovými uterákmi.

 

Environmentálny aspekt

 

Sušiče alebo papier? Ktorá z možností je pre životné prostredie lepšia? Sušič míňa elektrickú energiu, ktorá sa musí určitým spôsobom vyrobiť, výroba a likvidácia sušiča tiež zanecháva uhlíkovú stopu. Pri sušení rúk papierovými uterákmi vzniká odpad, tento sa však dá recyklovať. Papierové uteráky sa vyrábajú buď z recyklovaných materiálov alebo z celulózy stromov, ktoré sú na tento účel cielene pestované a kontrolované. Takto kontrolovaný papier má certifikáciu Ecolabel https://www.lorika.sk/clanok/56

 

Ak stále nemáte jasno, ktorý spôsob sušenia rúk je pre vás najvhodnejší, kontaktujte nás. Radi prídeme k vám a poradíme. Zároveň

ponúkame bezplatný test nami navrhovaného riešenia. Žijeme hygienou

už 25 rokov a prinášame skutočne spoľahlivé riešenia. 

https://www.lorika.sk/kontakt

 

späť na zoznam